Letní tábor: Mušketýři

Michaela Jůnová

Jako každý rok to uteklo víc, než rychle. Jako každý rok to bylo jiné. Jiné, nejen pro nové téma Mušketýrů, jiné pro trochu odlišné složení dobrovolníků, jiné, protože s námi bylo několik nových dětí a hlavně jiné díky nečekaným a neplánovaným situacím. 
Počasí si s námi trochu hrálo a poslední dny nám i pár plánů překazilo. Přesto toho bylo hodně, deset dní naplněných zážitky. V pátek jsme si užili mega koncert kapely Claymore, tančili jsme historické tance, vyráběli kordy a pak šermovali jako Mušketýři (i jinak 🙂, malovali hrnečky, zpívali u táboráku, naše úžasná, náročná šipkovaná, byla díky třiceti stupňům ještě náročnější, v rámci canisterapie za námi přijeli tři úžasní retrívři, ještě před změnou počasí jsme stihli balónkovou bitvu, jeden večer nás 
navštívil věštec a prozradil každému něco z budoucnosti a díky dešti byla ještě lepší stodolní stezka odvahy, středeční bazén je již tradice a slavné kapří diskotéky chybět nesmí. 
Na deset dní se sešlo bezmála padesát dětí i dospělých, s hendikepem i bez, introverti i extroverti, ukecaní a mlčenliví, občas smutní, často veselí, názorově i povahově rozdílní a všichni s jedním cílem. 
Připravit dětem nové zážitky, zažít nové zkušenosti, odpočinout si i se unavit, vypnout z každodenního stresu, pobavit se. Možná i zkušenost, jak tolerovat jiné názory, jiné chování, zkušenost, jak respektovat i toho, s kým nesouhlasím, jak udělat kompromisy, naučit se opravdu naslouchat druhým.
Pro mne nejsilnější zážitek? Dva týmy, modrý a červený. Ani jeden tým nemá dostatek pokladu na zakoupení části mapy. Jeden z týmu navrhne: „ tak se spojíme“ a jiný : „jeden za všechny, všichni za jednoho“. Následovalo hromadné skandování. 🙂 🙂
Je to tak, jeden sám i s těmi nejlepšími úmysly , nic moc nezmůže, ale když své síly spojí s ostatními, dokážou zázraky.